W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce zyskują na popularności. Wszystko przez konieczność zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co istotne, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można znacznie obniżyć.

Pompa ciepła – czym jest?

To urządzenie, które gabarytami i wyglądem przypomina małą lodówkę. Funkcją grzania przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej. Dzięki niej można czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, aby używać jej do ogrzewania domu jednorodzinnego.

Proces grzania jest możliwy, ponieważ ziemia bardzo powoli przyjmuje, ale też oddaje energię. Ilość energii jest na tyle duża, że zgromadzona w lecie spokojnie wystarcza zimą i wiosną. Pompa zasilana jest energią elektryczną, jednak potrzebuje jej tak mało, że ogrzewanie nią domu bardziej się opłaca niż kotłem grzewczym.

*foto STIEBEL ELTRON

Pompa ciepła – czym jest

Pompy ciepła – jakie są rodzaje?

Pompy ciepła mogą pobierać energię z kilku źródeł:
z gruntu,
wody
powietrza.

Wybór źródła uzależnione jest w szczególności  od naszych zasobów finansowych, rozmiarów działki i gruntu.

Pompa typu powietrze

Najłatwiejszą formą do zainstalowania pompy jest powietrze, czyli dolne źródło. Pojawia się jednak obawa, że może być ona najmniej efektywna, jeśli trafi się bardzo zimny sezon grzewczy. Pompa zużywa wówczas więcej energii elektrycznej, a w skrajnych przypadkach zaczyna pobierać ciepło z wbudowanej grzałki. Z kolei przy umiarkowanych temperaturach pompa z powietrza będzie bardzo ekonomicznie działać i może przynieść nawet do 50 proc. oszczędności niż przy ogrzewaniu z kotła gazowego.

pompa ciepłą typu powietrze
pompa ciepła typu woda

Pompa typu woda/woda

Pompy ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze pobierają ciepło z wody gruntowej, która ma zazwyczaj wysoką temperaturę nawet w okresie zimowym. Jest to całkiem efektywne źródło dolne, do którego działania potrzeba jedynie dwóch studni głębinowych – czerpna (czerpie wodę, z której odbiera ciepło) i zrzutowa (pobór wody, która już oddała ciepło). Jakie są minusy tego rozwiązania? Wysokie koszty eksploatacji. Z powodu kamienia, twardej wody czy innych jej zanieczyszczeń potrzebny jest zazwyczaj filtr, który wymaga okresowej wymiany, co większa znacząco koszty korzystania z pomp typu woda/woda.

Pompa typu woda/woda

Pompa gruntowa

Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi. Ilość ciepła pozyskiwanego z położonego na głębokości ok. 1,5 metra poziomego wymiennika ciepła może być bardzo duże. Jeszcze lepsze efekty osiąga się, stosując wymiennik gruntowy z rurami umieszczonymi pionowo w głębokich odwiertach (od kilkudziesięciu do ponad stu metrów), które tworzą tak zwane sondy. Wymiennik ciepła w postaci sond pionowych zapewnia korzystne parametry pracy pompy ciepła i ich stabilność przez cały sezon grzewczy, czego nie gwarantuje wymiennik poziomy. Niestety w przypadku instalacji takiego rozwiązania koszty są bardzo duże, aczkolwiek rekompensuje to późniejsza eksploatacja i ogrzewanie domu.

Gruntowa pompa ciepła

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Jesteśmy świadomi faktu, że zakup i instalacja pompy ciepła to zwłaszcza w trakcie budowy domu bardzo duży wydatek. Nie każdy inwestor dysponuje wystarczającą ilością środków finansowych, które mogą posłużyć zrealizowaniu zakupu. Jeśli jednak mamy dobry grunt lub dostęp do wody (studnie, staw) inwestycja się opłaci, bowiem ogrzewanie domu może przynieść nam dużą ulgę w wydatkach całorocznych. Warto mieć na uwadze, że sezon grzewczy w Polsce jest długi, dlatego zakup pompy ciepła jest zasadny. Aktualnie mamy szereg programów o dofinansowanie zakupu pompy ciepła w urzędzie miasta czy gminy.