klimatyzacja domowa

Klimatyzacja najczęściej jest kojarzona z chłodzeniem powietrza. Jednak prawdziwa klimatyzacja to zarówno chłodzenie, jak i podgrzewanie powietrza, ale także jego nawilżanie lub osuszanie i oczyszczanie z zanieczyszczeń. Klimatyzacja może stanowić wraz z wentylacją jeden wspólny układ, który nie tylko wymienia powietrze w budynku, ale także utrzymuje parametry powietrza na oczekiwanym przez użytkowników poziomie. Klimatyzator działa podobnie jak lodówka i złożony jest z: parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki. zaworu rozprężnego.

Podstawowe typy klimatyzatorów:
Klimatyzator monoblokowy.

Obie części klimatyzatora zamknięte są w jednej obudowie umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy rura harmonijkowa, która ma 12-13 cm średnicy. Z tego klimatyzatora można korzystać tylko w pomieszczeniu, w którym istnieje możliwość wystawienia rury na zewnątrz. Rura ta może też zostać podłączona do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, ale w przypadku, gdy jest wyciąg mechaniczny

Klimatyzacja przenośna Klimatyzator monoblokowy

Klimatyzatory typu Split.

Szczególnej uwadze polecamy naszą ofertę tych klimatyzatorów. Klimatyzator split składa się z dwóch części połączonych za pomocą elastycznych przewodów freonowych. Wewnątrz pomieszczenia znajduje się parownik, a na zewnątrz – skraplacz. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów przenośnych tego typu jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza chłodzonym pomieszczeniem, czyli w przypadku domu – w ogrodzie, a w przypadku mieszkania w bloku – najczęściej na balkonie lub na elewacji bloku. Jednak klimatyzacja split przynosi w ten sposób ulgę w upalne dni, ale odpowiada również za stały napływ świeżego powietrza do mieszkania.

klimatyzacja mitsubishi

Klimatyzatory typu Multi-Split.

Wyglądają tak samo jak konstrukcje typu Split, jednak do jednej sprężarki można podłączyć większą ilość parowników. Jest to dobre rozwiązanie dla osób planujących rozmieszczenie klimatyzacji w wielu pomieszczeniach.

Klimatyzatory typu Kompakt.

W tym przypadku parownik i sprężarka są ze sobą połączone na stałe. Jest to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń, w których nie byłoby wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie konstrukcji typu Split.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Aby obliczyć moc potrzebną do schłodzenia pomieszczenia za pomocą klimatyzatora potrzebne są specjalne programy komputerowe. Sprzedawcy za ich pomocą są w stanie określić zapotrzebowanie na chłodzenie bardzo dokładnie, dzięki czemu mogą wybrać urządzenie szyte na miarę. Do pomieszczeń o standardowej wysokości (2,5-2,7m) możemy pokusić się o samodzielny dobór mocy klimatyzatora. Przyjmuje się wtedy, że na 1m2 powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0,1 kW. Dla przykładu, do pomieszczenia o powierzchni 20 m2 odpowiednie będzie urządzenie o mocy 2 kW. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy pomieszczenie nie jest zamknięte i powietrze swobodnie przepływa do innego pokoju, do obliczenia mocy klimatyzatora należy wziąć sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, między którymi przepływa powietrze.

Zakup i montaż klimatyzacji – koszty

Pierwszym kosztem jaki musimy ponieść jest zakup samej jednostki wraz z niezbędnym do tego osprzętem. Podstawowe urządzenia typu split o mocy chłodniczej w granicach 3,5kW kosztują 1500 – 2500 zł (doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu o powierzchni 25m2).  Profesjonalne urządzenia (na przykład klimatyzatory typu multisplit (opis poniżej), umożliwiające jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń, to już wydatek na poziomie przynajmniej 4000 zł.

Na rynku dostępne są ponadto klimatyzatory przenośne monoblokowe. Urządzenia kosztuje stosunkowo niewiele, bo około 1000 zł. Moc zazwyczaj niewielka , bo od 2 do 3,5 kW.  Uciążliwa w tych urządzeniach jest konieczność wyprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz, co zazwyczaj odbywa się przez harmonijkową rurę o średnicy 12-15 cm. Przeszkadza to znacznie w zachowaniu estetyki wnętrza, a co najważniejsze jest mało efektywne.

Należy także mieć na uwadze, że koszty instalacji klimatyzatora przenośnego są zazwyczaj niższe, niż roczne koszty jego użytkowania, co dopiero wychodzi w praktyce po czasie.

Montaż klimatyzatora 

Do montażu bardziej skomplikowanego urządzenia – typu Split oraz typu kompakt polecamy wynajęcia specjalnej ekipy. Montaż klimatyzacji do koszt około 1000-1500 zł i obejmuje zakup wszystkich potrzebnych materiałów. W tym momencie mamy pewność, że klimatyzator spełnia swoją funkcję.

Klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku – czy warto za nią zapłacić?

Jak widać, klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku to niemały wydatek. Montaż klimatyzatora wraz z kosztami zakupu może oscylować w okolicach 2-5 tys. zł (najdroższy może być klimatyzator ścienny typu multi-split, który jednak może obsługiwać kilka pomieszczeń).

Z drugiej strony w pomieszczeniach z zamontowaną klimatyzacją nawet w upalne dni będzie panowała przyjemna temperatura.

W takiej temperaturze lepiej wypoczywamy, możemy się ochłodzić po żarze, który panuje na zewnątrz.

Patrząc na zachodzące zmiany klimatu w Polce warto rozważyć ten wydatek.

Klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32 – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Czynnik chłodniczy R32 ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP – Global Warming Potential). Do napełniania klimatyzacji potrzeba ok. 30% mniej tego czynnika w porównaniu z najpopularniejszym obecnie czynnikiem R410A. Co ważne, czynnik R32 poprawia efektywność energetyczną klimatyzatora o 10%.

Klimatyzatory ścienne Kaisai Splity serii ECO